Szlak Południowy Żółty

Atrakcje » Szlaki piesze » Szlak Południowy Żółty
Kropki ozdobne Kropki ozdobne Kropki ozdobne Kropki ozdobne

Szlak Południowy - żółty;  łączna długość szlaku ok. 17 km.

Trasa szlaku:  Susiec PKP – wodospad na rzece Jeleń (1,5 m - pomnik przyrody) - Rezerwat „Nad Tanwią” (Szumy) - Rebizanty – Korkosze – Huta Szumy – Narol

Początek szlaku znajduje się  na stacji kolejowej w Suścu. Wyruszamy na zachód wzdłuż zabudowań Suśca i po 1 km skręcamy w lewo za szkołą, w kierunku lasu. Po kolejnych 500 m dochodzimy do rzeki Jeleń.

Wzdłuż rzeki maszerujemy kolejnych 500 m, po czym na polanie Byrowa Łączka przechodzimy przez rzekę Jeleń na jego północną stronę. Maszerujemy wysokim brzegiem rzeki i dochodzimy do piaszczystego zejścia. Idąc przy rzece docieramy do pomnika przyrody nieożywionej - największego pojedynczego wodospadu na Roztoczu, o wysokości 1,5 m.

Z polany odbijamy od rzeki, początkowo na wschód jakby wracając, następnie piaszczystym wzniesieniem na południe.  Po wyjściu z parowu udajemy się uczęszczaną, szeroką drogą na południe, pokonując rów oddzielający lasy prywatne od lasów państwowych. Po 2 km prostego odcinka szlak skręca w lewo, na wschód, obok polany ze śladami ogniska i przez las wijąc się prowadzi do rzeki Tanew.

Idąc z biegiem rzeki ok. 400 m obserwujemy charakterystyczne wodospady na rz. Tanew, potocznie zwane szypotami w miejscu określanym mianem  „Szumy” . Przekraczamy drewniany most obok kiosku „U Gargamela” i  idziemy dalej południowym biegiem rzeki. Dochodzimy do ruin zapory wodnej nie istniejącej już Stanicy Harcerskiej.  Od zapory udajemy się na rozległą polanę, by zaraz skręcić na niej w lewo, pod górę  i obok zabudowań dojść do drogi prowadzącej w lewo, przez wieś Rebizanty.

Droga tą udajemy się na wschód, a po przejściu przez szosę relacji Susiec-Cieszanów wzdłuż  zabudowań wsi Huta Szumy. Po ok. 4 km szlak odbija w lewo od głównej asfaltowej drogi prowadząc przez las,  by ponownie przejść przez drogę relacji Huta Szumy-Paary. Dalej droga prowadzi przez las w kierunku południowo-wschodnim,  po kolejnych 3 km zmienia się w drogę szutrową. Maszerujemy nią ok. 4 km.

Po zbliżeniu się do rzeki Tanew skręcamy w lewo, przez most i wędrujemy przez osadę  Młynki. Mijamy obok mały zalew i młyn wodny, po czym po 500 m skręcamy na wschód w kierunku miasta Narol. Dalsza część szlaku od Narola na wschód jest w budowie.Galeria zdjęć