Atrakcje » Szlaki piesze » Szlak Walk Partyzanckich czarny




Szlak Walk Partyzanckich – czarny; łączna długość ok. 143 km.
Cała trasa szlaku: Tomaszów Lubelski – Pasieki – Łosiniec (cmentarz wojenny poświęcony poległym żołnierzom Armii Kraków w 1939 r.) – Wólka Łosiniecka – Susiec – wzgórze Kościółek (Zamczysko) – Borowe Młyny – Osuchy – Sigła – Górecko Kościelne – Margole – Aleksandrów – Majdan Nowy – Zanie – Budziarze- Bidaczów Stary.
Szlak Walk Partyzanckich – czarny; Tomaszów Lub.-Susiec-Osuchy-Górecko Kościelne-Bidaczów, o długości 102 km
Poniżej przedstawiony jest tylko 20 km odcinek Susiec-Tomaszów Lub., na potrzeby średnio zaawansowanych piechurów, przebywających na wypoczynku w Suścu.
Początek Szlaku Szumów znajduje się na stacji PKP w Suścu. Prowadzi przez park do lasu, by po ok. 2 km przejść na drugą stronę torów kolejowych PKP. Biegnie północną stroną torów, dalej piaszczystą drogą przez las, podmokły odcinek łąk i dochodzi do zabudowań Wólki Łosinieckiej. Idziemy wzdłuż miejscowości , dalej przez rzekę i szutrową drogą dochodzimy do drogi Zawadki-Łosiniec. Tutaj, na kraju miejscowości Łosiniec umiejscowiony jest Cmentarz Wojskowy poległych żołnierzy Armii Kraków w 1939 r.
Maszerujemy przez całą miejscowość Łosiniec. W środku wsi możemy zobaczyć dawną, drewnianą cerkiew pounicką z 1793 r. - dzisiaj Kościół p.w. Opieki Św. Józefa i Św. Michała Archanioła w Łosińcu. Na wschodnim krańcu Łosińca odbijamy na północ w stronę lasu. Po ok. 600 m szlak skręca na wschód. Droga wznosi się, a las zmienia się w świerkowy, następnie w dębowy, by osiągnąć szczyt góry Ghory (330,6m n.p.m.). Szlak schodzi z góry a otoczenie znowu się zmienia. Tym razem otacza nas niepowtarzalny, ciemny las bez podszycia, z wysokimi świerkami niedopuszczającymi dziennego światła. Poniżej ich pnie pokryte są gęstymi, bocznymi sękami jakby kolcami, przez które nie sposób się przedostać. Droga opada, a drzewostan znów zmienia się w sosnowy, po czym dochodzimy do pól. Najpierw idziemy w lewo krajem lasu, później w prawo, krętą drogą pośród zagajników, by na końcu prosto przez pole udać się w kierunku zabudowań miejscowości Pasieki.
Przekraczamy drogę i udajemy się na północ. Wchodzimy do lasu i idziemy brzegiem wąwozu cieku wodnego, który wiosną w czasie roztopów staje się niedużą rzeką. Las zmienia się z sosnowego w bukowy. Maszerując na wschód ponownie natrafiamy na wodną strugę, którą przekraczamy w kierunku południowym. Stąd maszerujemy leśnym duktem, który wznosi się po czym doprowadza nas na polanę Siwa Dolina pod Tomaszowem Lub. z ciekawą drewnianą karczmą o tej samej nazwie.
Końcowym etapem jest prowadzący ulicami miejski odcinek, który doprowadza nas do modrzewiowego kościoła Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim. Tu szlak kończy swój bieg.