Szlak Krawędziowy Czerwony

Atrakcje » Szlaki piesze » Szlak Krawędziowy Czerwony
Kropki ozdobne Kropki ozdobne Kropki ozdobne Kropki ozdobne

Szlak Krawędziowy - czerwony,  łączna długość ok. 53 km.

Trasa szlaku: Susiec PKP – Oseredek – Błudek (cmentarz i pomnik poświęcony żołnierzom AK ) – Nowiny – Rezerwat „Czartowe Pole” – Pardysówka – Józefów -Górecko Kościelne – Rezerwat „Szum” – Górecko Stare – Florianka – Sochy – Zwierzyniec.

Poniżej przedstawiony jest tylko 20 km odcinek Susiec-rezerwat Czartowe Pole- Józefów, na potrzeby średnio zaawansowanych piechurów przebywających na wypoczynku w Suścu.

Szlak Krawędziowy bierze swój początek na stacji PKP w Suścu. Stąd wyruszamy na zachód, gdzie po 1 km skręcamy w lewo za szkołą w kierunku lasu. Po kolejnych 500 m dochodzimy do rzeki Jeleń. Wzdłuż rzeki maszerujemy kolejnych 500 m po czym na polanie Byrowa Łączka odbijamy od szlaku niebieskiego i żółtego na zachód i przechodzimy przez mniejszy mostek na rzece Krynica.

Za rzeką znaki prowadzą nas drogą, która wijąc się najpierw przecina szlak pieszy czarny, a za chwilę doprowadza nas do drogi relacji Susiec-Borowe Młyny. Po przejściu przez drogę ze wschodu na zachód wędrujemy w jej pobliżu by po 1 km odbić na północny – zachód. Wychodząc na skraj lasu mijamy ambonę leśną, z której możemy oglądać krajobraz pól i zabudowania przysiółka Zagóra. Skręcamy pod kątem prostym przez łąki (w okresach deszczowych podmokłe) i dochodzimy do zachodniego krańca tej wioski.

Dalej krętym ale doskonale nadającym się do marszu Nordic Walking dukcie, dochodzimy do zabudowań wsi Oseredek i wędrujemy  pomiędzy lasem a zabudowaniami gospodarczymi. Ponownie odbijamy w stronę lasu  i po  kolejnych dwu kilometrach atrakcyjnej leśnej drogi dochodzimy obok nieczynnej szkoły do drogi w Oseredku. Niestety ze względu na podmokły teren kolejny, dwu kilometrowy odcinek musimy przebyć asfaltową drogą. Przy ostatnich zabudowaniach Oseredka skręcamy na południe w stronę lasu. Uczęszczaną leśną drogą dochodzimy do młodego lasu, gdzie na krótkim odcinku szlak wije się, a jego znaki chwilami stają się trudne do zlokalizowania.

Wychodząc z sosnowego młodnika dochodzimy do Cmentarza Wojennego w Błudku. Z cmentarza wędrujemy mało uczęszczaną ścieżką na zachód, do drogi asfaltowej, gdzie możemy zobaczyć kamienie upamiętniające istnienie obozu. Na niej skręcamy w kierunku północnym, następnie po dojściu do głównej drogi Susiec-Józefów skręcamy w prawo na wschód i po 100 m wchodzimy w lewo, na teren Kamieniołomów w  Nowinach.

Szlak wspina się na ścianę kamieniołomu nieopodal drewnianej platformy widokowej. Po wyjściu schodami na ścianę kamieniołomu, szlak prowadzi wąską drogą pod górę na północ, aż do pól wsi Nowiny. Dalej krajem lasu udajemy się na północny-zachód, w kierunku zabudowań.

Po dojściu do drogi wychodzimy ze wsi w lewo na południowy zachód, by po ok. 1,5 km marszu razem z zielonym szlakiem pieszym i zielonym rowerowym odbić od głównej drogi w prawo, w kierunku rzeki Sopot. Wędrując szlakiem obok rzeki przechodzimy przez drogę Józefów-Susiec i dochodzimy do parkingu rezerwatu Czartowe Pole.

Z parkingu szlak wiedzie na zachód i biegnie przy brzegu, południową stroną rzeki Sopot ukazując przepiękne wodospady. Po ok. 1,5 km przechodzimy przez kładkę na rzece, bo zobaczyć ruiny dawnej Papierni  Zamojskich.

 Następnie szlak odchodzi od rzeki. Często zmieniając kierunek sprawia trudności w jego odnalezieniu. Po 1 km prowadzi wzdłuż prostej drogi na zachód w kierunku Józefowa. Po wyjściu z lasu wędrujemy jego krajem obserwując ciekawy krajobraz rozległych pól. Następnie krętą drogą pomiędzy zabudowaniami docieramy w pobliże kamiennej wieży widokowej, usytuowanej k. kamieniołomów, a następnie ulicami na Rynek Józefowa.

 



Galeria zdjęć